Przykład jak sprzątać po remoncie: kobieta odkurza puste białe pomieszczenie, używając profesjonalnego sprzętu, z widocznymi drabinami i środkami czystości

Sprzątanie po remoncie – jak zacząć i jak to zrobić skutecznie?

Dużo logistyki, poświęconej pracy, ciągłego stresu, a także unoszącego się pyłu i kurzu – tak często wygląda remont dla wielu z nas. Ostatnim jego etapem są porządki, które niekiedy wymagają niemałych pokładów cierpliwości i skrupulatności. Jak zacząć sprzątanie po remoncie i jak to zrobić skutecznie? Mamy parę porad pomocnych w szybkim uporaniu się z bałaganem!

Przygotowanie do sprzątania po remoncie

Jeśli Twój remont powoli dobiega końca, warto rozpocząć przygotowania do sprzątania.  Zaopatrz się w ściereczki, gąbki, wiadro z mopem, odkurzacz, a także środki do czyszczenia. Nie zapominaj również o ochronie osobistej – kup gumowe rękawice oraz maseczkę na twarz. Zapobiegnie to kontaktowi dłoni z silnymi środkami chemicznymi oraz pozwoli uchronić układ oddechowy przed pyłami. 

Od czego zacząć sprzątanie po remoncie? Kolejność czyszczenia powierzchni

Widok mieszkania po remoncie zdecydowanie może przytłaczać i demotywować do sprzątania, dlatego kluczem jest podzielenie pracy na mniejsze etapy i realizowanie ich krok po kroku. To pozwoli szybko i skutecznie przygotować całe lokum do powtórnego zamieszkania.

Usuwanie gruzu i dużych zanieczyszczeń

Pierwszy etap sprzątania warto rozpocząć jeszcze podczas trwających prac, a nawet wcześniej! Podstawą jest przygotowanie w odpowiedni sposób narażonych na zabrudzenia powierzchni i mebli. Dzięki dokładnemu zabezpieczeniu ich folią lub tekturą malarską zminimalizujesz ilość prac porządkowych czekających na Ciebie pod koniec remontu. Podczas jego trwania warto na bieżąco usuwać zanieczyszczenia takie jak gruz i wyrzucane meble. Oprócz tego zalecamy od razu czyścić zabrudzenia wytworzone farbami, klejem czy silikonem, co pozwoli zaoszczędzić czas w toku końcowego sprzątania.

Czyszczenie ścian i sufitów

W trakcie generalnych poremontowych porządków warto znać dwie zasady. Pierwszą jest sprzątanie na sucho podczas trwania remontu i na początku finalnych porządków. Dlaczego? Pozwoli to uniknąć błota, które wytworzy się z połączenia pyłu, kurzu i wody. Drugą regułę stanowi sprzątanie od góry do dołu i to również ma ważne uzasadnienie. Dzięki tej metodzie nie wykonasz pracy podwójnie, ponieważ kurz z górnych powierzchni opadnie na dolne, które oczyścimy później. Jak to wykorzystać w praktyce? Zacznij od usuwania zanieczyszczeń ze ścian i sufitów. Możesz w tym celu użyć np. kija od mopa z nałożoną na niego ścierką zbierającą kurz i pył, szczotki do kurzu lub odkurzacza. 

Czym najlepiej sprzątać po remoncie?

Do sprzątania polecamy zarówno kupne środki czystości przeznaczone do konkretnych powierzchni, jak i ekologiczne płyny, które możesz stworzyć w domu z podstawowych składników, takich jak ocet, cytryna czy soda oczyszczona. Wybór zależy od Ciebie!

Jak sprzątać kurz i pył po remoncie?

Najtrudniejszym zadaniem w finalnych porządkach jest pozbycie się pyłu po remoncie. Najczęściej unosi się jeszcze jakiś czas po zakończeniu prac, dlatego regularne odkurzanie to podstawa. Jeśli chcesz jak najdokładniej oczyścić dom z pyłu, możesz pomyśleć o wynajęciu profesjonalnego odkurzacza przemysłowego. Nie można też zapomnieć o myciu okien po remoncie, które często są pokryte warstwą drobnego pyłu i wymagają dokładnego oczyszczenia, aby przywrócić im pełną przejrzystość.

Jak sprzątać mieszkanie po remoncie?

W jakiej kolejności najlepiej sprzątać wnętrza? Rekomendujemy rozpoczęcie od kuchni i łazienki, bo to właśnie te pomieszczenia są najbardziej przydatne w kolejnych fazach. Kiedy przejdziesz już do porządków w pokojach, będziesz mógł zrobić sobie kawę lub umyć ręce bez przeciskania się obok worków pełnych śmieci.

Sprzątanie kuchni i łazienki

Po przetarciu wszystkich elementów wyposażenia oraz podłóg na sucho możesz przejść do dalszych etapów. W łazience ważne jest wyczyszczenie elementów armatury i mebli roztworem wody z octem, a następnie umycie płytek łazienkowych stosownym środkiem. Na koniec warto zalać toaletę płynem do dezynfekcji WC. Kroki, które należy podjąć podczas porządków w kuchni, wyglądają podobnie. Po czyszczeniu na sucho przetrzyj dokładnie wszystkie szafki, wymyj lodówkę i armaturę płynem z dodatkiem octu, a na koniec umyj kafelki oraz podłogę.

Sprzątanie podłóg i mebli

Kiedy uporamy się z czyszczeniem ścian i sufitów, w pokojach przychodzi pora na wyposażenie i podłogi. Do przecierania mebli na sucho przydatne będą ściereczki z mikrofibry. Podłogi na samym początku zalecamy dokładnie zamieść, po czym odkurzyć, używając końcówek dostosowanych do określonego rodzaju powierzchni. Kolejnym etapem będzie mycie posadzki porządnym mopem i przecieranie mebli na mokro, wspomagając się bawełnianymi ściereczkami wraz z dedykowanymi specyfikami.

Profesjonalne sprzątanie pobudowlane z BCS Polska

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w sprzątaniu pobudowlanym we Wrocławiu, pomożemy Ci w czyszczeniu po remoncie zarówno mieszkań, jak i biur, hoteli czy hal magazynowych. Zatrudnienie BCS Polska zaoszczędzi Twój czas, a także pozwoli cieszyć się szybko i kompleksowo oczyszczoną przestrzenią. Nasze usługi obejmują wszystkie niezbędne procedury, takie jak odkurzanie powierzchni z kurzu i pyłu oraz mycie elewacji i okien. 

Zapoznaj się z naszą ofertą i przekaż nieprzyjemny obowiązek w ręce profesjonalistów!

Previous Post